Adaptacja - kiedy zrezygnować z przedszkola

03 sierpień 2019

Są dzieci, które wchodzą do przedszkola i są: radosne, śmiałe, przebojowe. Są również takie, dla których przejście to jest nie do zniesienia.
Po czym poznać, że sytuacja przerasta dziecko? Sygnały alarmowe, które powinny zwrócić uwagę i skłonić do reakcji:

Powyższe sygnały mogą oznaczać zaburzenia lub chorobę i należy to zawsze sprawdzić u lekarza. Mogą to być również objawy stresu.
Warto sobie uświadomić, że całkowite wyeliminowanie stresu z życia dziecka jest niemożliwe, a wręcz szkodliwe dla jego rozwoju. Jeśli jednak stres utrzymuje się długo i jest intensywny, to niszczy organizm dziecka.
Adaptacja do przedszkola może trwać nawet kilka miesięcy. Jest sprawą bardzo indywidualną, zależy od temperamentu i charakteru dziecka, jego doświadczeń, rodziny, nawarstwiających się zmian, które wydarzają się w jego życiu: małe rodzeństwo, powrót mamy do pracy, wyjazd rodzica, czy zmiana przez niego pracy, nowa opiekunka, rozwód, śmierć bliskiej osoby, etc.
Aby ułatwić orientację czasową, niektóre źródła podają okres trwania adaptacji na zasadzie “od - do”. Tak naprawdę jednak, trzeba być bardzo ostrożnym w ferowaniu konkretów czasowych, w których dziecko ma się do przedszkola zaaklimatyzować. Jest to bowiem sprawa bardzo indywidualna. Są również sytuacje, w których decyzję o odroczeniu przedszkola należy podjąć natychmiast i nie można czekać tyle, ile napisano w książce. Są to sytuacje, w których reakcje stresowe są tak silne, że zagrażają zdrowiu dziecka.

Szkolenie dla rodziców - adaptacja

Wybierz szkolenie
Ponad 100 minut szkolenia wypełnionego praktyczną wiedzą.

Właśnie uruchomiliśmy specjalne wideo-szkolenie dla rodziców dzieci, które pierwszy raz idą do przedszkola. Dowiecie się o tym jak pomóc dziecku i sobie w czasie olbrzymiej zmiany jaką są pierwsze wizyty w przedszkolu.

Treść szkolenia
 1. Co to jest adaptacja?
 2. Odrobinę o pochwałach
 3. Adaptacja rodziców
 4. Przygotowanie do przedszkola
 5. Wybieramy przedszkole
 6. Odbieranie dziecka z przedszkola
 7. Rozmawiamy o ważnych sprawach
 8. Zgłaszanie uwag do przedszkola
 9. Poczucie bezpieczeństwa
 10. Co robić gdy dziecko płacze
 11. Co robić gdy dziecko się złości
 12. Współpraca z przedszkolem
 13. Przestrzeganie zasad
 14. Czas pobytu w przedszkolu
 15. Nauka samodzielności
 16. Posiłki w przedszkolu
 17. Korzystanie z toalety
 18. Leżakowanie
 19. Ile trwa adaptacja?
 20. Do przedszkola przychodzą tylko zdrowe dzieci
 21. Przykładowe formy adaptacji
 22. Ostrożnie z etykietami
 23. Wyprawka przedszkolaka od strony psychologicznej

Zapisy na szkolenie

Jeśli Twoje dziecko idzie po raz pierwszy do przedszkola i w związku z tym czujesz mnóstwo obaw, to nie czekaj. Zapisz się na szkolenie już dziś. Dla rodziców, którzy są zaangażowani w opiekę nad dziećmi planujemy 55% zniżki na zakup szkolenia.

Po lewej stronie, na dole strony widzisz czerwony przycisk komunikatora. Napisz do nas dlaczego adaptacja do przedszkola jest ważna, a dostaniesz kupon zniżkowy.

Zapraszamy na szkolenie.

Już uruchomiliśmy pierwsze szkolenie dla rodziców dotyczące adaptacji do przedszkola.