Adaptacja - emocje

10 sierpień 2019

Dużo się mówi o dziecięcej adaptacji lub niedojrzałości dziecka do przedszkola. Tymczasem do przedszkola mogą być niegotowi rodzice. Mówi się: "Szczęśliwy rodzic - szczęśliwe dziecko." No i teoretycznie taka mama, czy tata są szczęśliwi, że syn czy córa podchodzi do następnego etapu w życiu. Tylko że, poza radosnym obliczem rodzica, jest również ciemna strona Wenus, o której mówimy rzadko lub wcale. "Sprzedajemy" swoje strachy i demony dzieciom w sposób nieświadomy. Zarażamy je emocjami, do których trudno nam się przyznać. A to przecież naturalne, że w ważnej sytuacji możemy czuć:

Zazdrość

Do tej pory czas i kolejne kroki w rozwoju przechodziliśmy razem. Teraz tyle ważnych wydarzeń mnie omija. Dwie trzecie dnia z życia dziecka tracę nieodwracalnie. Już nie jestem towarzyszem tego, co "pierwsze i najważniejsze".
Mogę też czasem usłyszeć od dziecka, że "najbardziej na świecie, mamo/tato, to ja kocham panią Ilonkę, a potem Ciebie". Mogę zobaczyć, jak dziecko gramoli się obcej kobiecie na kolana i całuje soczyście w usta lub policzek na pożegnanie. Noż szlag człowieka trafia.

Gniew

Obcy z przedszkola mają moje dziecko i widzą więcej niż ja. Może już nawet wiedzą więcej o nim i lepiej je znają. To ja powinnam/powinienem tam być. To moje miejsce.

Poczucie winy

Oddaję dziecko. Powinnnam/powininem z nim być. Jestem egoistką/ą, bo chcę wrócić do pracy, zarabiać pieniądze, mieć czas dla siebie po prostu.

Poczucie porażki

W ankiecie podałam/łem, że niejadek. - A tu je. Powiedziałam/łem, że "wrażliwiec" i "delikatesik". - Weszło w grupę, jak w masło. Wspomaniałam/łem, że czasem nie-do-poskromnienia. - W przedszkolu mówią, że dziecko - anioł.

Zwątpienie

Ono nie jest jeszcze gotowe na przedszkole. Powinniśmy odłożyć to na pół roku, czy rok. Nie da rady. (czyt. "Ja nie dam rady").

Żal

Poszło do sali, jak by mnie tu nie było. Zostawiło mnie. Radzi sobie beze mnie.

Lęk

Ono sobie nie poradzi. Tej pani źle z oczu patrzy. Za młode są te dziewczyny. Co one mogą wiedzieć o dzieciach, skoro same jeszcze pewnie dzieci nie mają?

Strach

Oby zdążyło do ubikacji i nie wyszło na to, że jest niesamodzielne, bo jeszcze nas wyrzucą z przedszkola. Żeby się nie okazało, że czegoś nie umie, bo będą gadać, że zaniedbane intelektualnie, czy coś.

To tylko niektóre emocje i uczucia związane z przystosowaniem do nowej sytuacji. Naturalne w stresie, który przeżywamy, gdy dziecko już przestało być oseskiem, a zaczyna być coraz bardziej niezależnym od nas człowiekiem. Gdy przestajemy mieć kontrolę absolutną.
Groźny jest brak świadomości tych uczuć. Bo w dziecko wsiąka, jak w gąbkę, aura komunikatu "Nie dasz rady" (choć to dorosły nie daje sobie rady), "Nie wierzę w Ciebie" albo "Jestem wściekła na Ciebie" (bo radzisz sobie beze mnie), "Wściekam się, bo mnie zostawiłeś", "Boję się" (że nie jestem Ci już potrzebna/y). Choć te słowa przez gardło by nam nie przeszły, to udzielają się młodemu człowiekowi przez skórę, który "ni stąd ni zowąd" reaguje płaczem, krzykiem, protestem.
No i? Dzielne i mądre te nasze dzieci. Prawda? Czasem za nas wszystkich dzielne, bo dźwigają nie tylko swoje, ale i dorosłe lęki, stresy, ciężary. Ufff. "I choćby przyszło tysiąc atletów, /I każdy zjadłby tysiąc kotletów, /I każdy nie wiem jak się wytężał..."

Szkolenie dla rodziców - adaptacja

Wybierz szkolenie
Ponad 100 minut szkolenia wypełnionego praktyczną wiedzą.

Właśnie uruchomiliśmy specjalne wideo-szkolenie dla rodziców dzieci, które pierwszy raz idą do przedszkola. Dowiecie się o tym jak pomóc dziecku i sobie w czasie olbrzymiej zmiany jaką są pierwsze wizyty w przedszkolu.

Treść szkolenia
 1. Co to jest adaptacja?
 2. Odrobinę o pochwałach
 3. Adaptacja rodziców
 4. Przygotowanie do przedszkola
 5. Wybieramy przedszkole
 6. Odbieranie dziecka z przedszkola
 7. Rozmawiamy o ważnych sprawach
 8. Zgłaszanie uwag do przedszkola
 9. Poczucie bezpieczeństwa
 10. Co robić gdy dziecko płacze
 11. Co robić gdy dziecko się złości
 12. Współpraca z przedszkolem
 13. Przestrzeganie zasad
 14. Czas pobytu w przedszkolu
 15. Nauka samodzielności
 16. Posiłki w przedszkolu
 17. Korzystanie z toalety
 18. Leżakowanie
 19. Ile trwa adaptacja?
 20. Do przedszkola przychodzą tylko zdrowe dzieci
 21. Przykładowe formy adaptacji
 22. Ostrożnie z etykietami
 23. Wyprawka przedszkolaka od strony psychologicznej

Zapisy na szkolenie

Jeśli Twoje dziecko idzie po raz pierwszy do przedszkola i w związku z tym czujesz mnóstwo obaw, to nie czekaj. Zapisz się na szkolenie już dziś. Dla rodziców, którzy są zaangażowani w opiekę nad dziećmi planujemy 55% zniżki na zakup szkolenia.

Po lewej stronie, na dole strony widzisz czerwony przycisk komunikatora. Napisz do nas dlaczego adaptacja do przedszkola jest ważna, a dostaniesz kupon zniżkowy.

Zapraszamy na szkolenie.

Już uruchomiliśmy pierwsze szkolenie dla rodziców dotyczące adaptacji do przedszkola.