Adaptacja do przedszkola

21 sierpień 2014

Coraz więcej jest rodziców, którzy świadomie wybierają przedszkole dla dziecka. Jednym z kryteriów wyboru może być właśnie propozycja zajęć adaptacyjnych. Nieprawdą jest, że to luksus zarezerwowany dla przedszkoli prywatnych. Opcja "łagodzenia stresu" powinna być w standardzie. Wiążecie się bowiem z przedszkolem na kilka dobrych lub złych lat. Powierzacie pod jego opiekę swoje dziecko mając nadzieję, że stanie się wychowankiem, a nie zakładnikiem.
Jak nie kupić kota w worku?
Adaptacja, to najkrócej rzecz ujmując, przystosowanie do nowych warunków. Przystosować się można do nowej osoby, grupy osób lub otoczenia w znaczeniu lokalowo-sprzętowym.
Adaptacja do przedszkola dotyczy konkretnego przedszkola i obejmuje zarówno dzieci, jak rodziców i nauczycieli. Dlaczego? Bo w każdym przedszkolu jest inny zestaw dzieci, rodziców i nauczycieli. Także sal. I jak się człowiek oswoi z jednym zestawem, to nie znaczy, że będzie mu dobrze w każdym następnym.

Problemy z adaptacją

Jeśli problemy z adaptacją występują nadal po kilku miesiącach, to są podobno dwie opcje:

 1. dziecko nie radzi sobie, bo nie dojrzało emocjonalnie i społecznie do przedszkola
 2. przedszkole jest złe.

Adaptacja i inteligencja

Przez adaptację Stern zdefiniował inteligencję:
Inteligencja to ogólna zdolność adaptacji do nowych warunków i wykonywania nowych zadań przez wykorzystanie środków myślenia.
W tym świetle więc, inteligentny jest nie ten, który zdobywa kolejne stopnie naukowe, dostaje świetne oceny albo jest elokwentnym ponad wiek 3-latkiem (choć jedno drugiego nie wyklucza), a ten, kto potrafi sobie poradzić w nowej sytuacji. Taki kot spadający na cztery łapy.

Adaptacja i stres

Adaptacji towarzyszy zazwyczaj stres. Jest to zupełnie naturalne i napisano na ten temat szereg książek. Pewien poziom stresu jest nam potrzebny do rozwoju, działa motywująco. Po przekroczeniu jednak pewnej granicy, stres zaczyna nas niszczyć i może doprowadzić do choroby.
Dlatego ważne jest, aby stres łagodzić, acz mieć się na baczeniu, żeby całkowicie go z życia nie izolować - ani sobie, ani dziecku.

Szkolenie dla rodziców - adaptacja

Wybierz szkolenie
Ponad 100 minut szkolenia wypełnionego praktyczną wiedzą.

Właśnie uruchomiliśmy specjalne wideo-szkolenie dla rodziców dzieci, które pierwszy raz idą do przedszkola. Dowiecie się o tym jak pomóc dziecku i sobie w czasie olbrzymiej zmiany jaką są pierwsze wizyty w przedszkolu.

Treść szkolenia
 1. Co to jest adaptacja?
 2. Odrobinę o pochwałach
 3. Adaptacja rodziców
 4. Przygotowanie do przedszkola
 5. Wybieramy przedszkole
 6. Odbieranie dziecka z przedszkola
 7. Rozmawiamy o ważnych sprawach
 8. Zgłaszanie uwag do przedszkola
 9. Poczucie bezpieczeństwa
 10. Co robić gdy dziecko płacze
 11. Co robić gdy dziecko się złości
 12. Współpraca z przedszkolem
 13. Przestrzeganie zasad
 14. Czas pobytu w przedszkolu
 15. Nauka samodzielności
 16. Posiłki w przedszkolu
 17. Korzystanie z toalety
 18. Leżakowanie
 19. Ile trwa adaptacja?
 20. Do przedszkola przychodzą tylko zdrowe dzieci
 21. Przykładowe formy adaptacji
 22. Ostrożnie z etykietami
 23. Wyprawka przedszkolaka od strony psychologicznej

Zapisy na szkolenie

Jeśli Twoje dziecko idzie po raz pierwszy do przedszkola i w związku z tym czujesz mnóstwo obaw, to nie czekaj. Zapisz się na szkolenie już dziś. Dla rodziców, którzy są zaangażowani w opiekę nad dziećmi planujemy 55% zniżki na zakup szkolenia.

Po lewej stronie, na dole strony widzisz czerwony przycisk komunikatora. Napisz do nas dlaczego adaptacja do przedszkola jest ważna, a dostaniesz kupon zniżkowy.

Zapraszamy na szkolenie.

Już uruchomiliśmy pierwsze szkolenie dla rodziców dotyczące adaptacji do przedszkola.