Adaptacja a przedszkole

21 sierpień 2014

Ile przedszkoli, tyle pomysłów na adaptację lub jej brak. Wymienię najczęstsze odmiany:

pełna ignorancja w temacie adaptacji

Trudno uwierzyć, ale są i takie instytucje.

adaptacja dla świętego spokoju

...czyli jeden dzień - jedno spotkanie. Zdecydowanie jest to sposób na przepuszczenie tłumu przez sale przedszkolne w sposób skondensowany i jak najmniej obciążający dorosłych po obu stronach (przedszkolnej i rodzicielskiej). Cel: rozpoznanie terenu, pierwsze wrażenie. Ten rodzaj spotkania służy dorosłym. Trafniej by nazwać taki dzień "Dniem otwartym", zamiast nadużywać sformułowania "zajęcia adaptacyjne".

jeden raz w tygodniu

Tutaj wyróżnia się dwie odmiany: z przerwą wakacyjną lub bez. Wersja z przerwą wakacyjną oznacza, iż jesteśmy z dzieckiem na zajęciach w przedszkolu w miesiącu czerwcu. Potem następuje przerwa lipiec-sierpień, by z kopyta ruszyć we wrześniu na żywioł. "Jeden raz w tygodniu" może okazać się za rzadko, by dziecko mogło to doświadczenie przyswoić jako regularność. Dziecko nie wie, ile to jest TYDZIEŃ, ale brzmi jakoś baaaardzo długo. "Dziecko nie jest w stanie objąć przyszłości, teraźniejszość nabiera wagi absolutnej." - Bruno Bettelheim

2-3 razy w tygodniu

Brzmi intensywnie. Acz dopiero tutaj wygląda to na program. Otóż chodzi o to, by w czerwcu odbyły się zajęcia na zasadzie swobodnej zabawy dzieci i spontanicznych kontaktów pomiędzy rodzicami, nauczycielami i specjalistami. Dyrekcja również zaszczyca swoją obecnością towarzystwo: przedstawia program przedszkola, kadrę, wprowadza w zasady. Głos zabiera również psycholog, który może zaproponować warsztaty dla rodziców, przekazać broszurę albo poprowadzić zajęcia w formie mini wykładu na temat adaptacji. Rodzice mają zostawiać dzieciom coraz większą swobodę. Mając ku temu warunki - zaczynają to robić spontanicznie. Potem można faktycznie zrobić wakacyjną przerwę. Spotkania odbywały się bowiem na tyle często, by wczuć się w ich regularność i wytworzyć przywiązanie do nowego miejsca i niektórych osób. Mamy teraz do kogo wracać. Na dwa tygodnie przed rozpoczęciem roku szkolnego - spotykamy się ponownie na podobnych lub nieco zmodyfikowanych zasadach. Jeśli jest potrzeba, to przez pierwszy miesiąc rodzice mogą nadal przebywać z dzieckiem w przedszkolu na warunkach ustalonych z nauczycielami. Należy bowiem pamiętać, iż to nauczyciele są gospodarzami, a rodzice gośćmi.

wprowadzenie dziecka w czasie trwania roku szkolnego

Ten rodzaj adaptacji jest zazwyczaj stosowany przez: 1) nowe przedszkola, w których grupa się dopiero zbiera, 2) w sytuacji przeniesienia dziecka z innego przedszkola w trakcie trwania roku szkolnego, 3) przedszkola montessoriańskie, w których nie ma podziału na grupy wiekowe, więc nie ma czegoś takiego, jak "start" całą grupą z jednego rocznika. W trakcie takiej adaptacji dziecko przez pierwsze dni (3-5 dni) wchodzi do sal przedszkolnych z rodzicem. Towarzyszy im jeden nauczyciel. Jest to osoba oddelegowana do danego dziecka i rodzica tak, by mieli poczucie bezpieczeństwa i stałości. Oboje oswajają się z nauczycielem. Nauczyciel jest na wyłączność dziecka przez czas przeznaczony na adaptację (2-3 godziny dziennie). Rodzic nabierając zaufania do nauczyciela i przedszkola pewniej przekazuje dziecko pod opiekę nowej osoby. Zaczyna też sam być spokojniejszy i ten spokój udziela się zazwyczaj dziecku. Maluszek natomiast ma poczucie "kotwicy" w przedszkolu, stałego opiekuna, substytutu rodzica. W trakcie tych kilku dni rodzic stopniowo wycofuje się z pola widzenia dziecka, zostawia mu coraz większą swobodę i pole do samodzielności. Nigdy natomiast nie znika bez uprzedzenia.

Szkolenie dla rodziców - adaptacja

Wybierz szkolenie
Ponad 100 minut szkolenia wypełnionego praktyczną wiedzą.

Właśnie uruchomiliśmy specjalne wideo-szkolenie dla rodziców dzieci, które pierwszy raz idą do przedszkola. Dowiecie się o tym jak pomóc dziecku i sobie w czasie olbrzymiej zmiany jaką są pierwsze wizyty w przedszkolu.

Treść szkolenia
  1. Co to jest adaptacja?
  2. Odrobinę o pochwałach
  3. Adaptacja rodziców
  4. Przygotowanie do przedszkola
  5. Wybieramy przedszkole
  6. Odbieranie dziecka z przedszkola
  7. Rozmawiamy o ważnych sprawach
  8. Zgłaszanie uwag do przedszkola
  9. Poczucie bezpieczeństwa
  10. Co robić gdy dziecko płacze
  11. Co robić gdy dziecko się złości
  12. Współpraca z przedszkolem
  13. Przestrzeganie zasad
  14. Czas pobytu w przedszkolu
  15. Nauka samodzielności
  16. Posiłki w przedszkolu
  17. Korzystanie z toalety
  18. Leżakowanie
  19. Ile trwa adaptacja?
  20. Do przedszkola przychodzą tylko zdrowe dzieci
  21. Przykładowe formy adaptacji
  22. Ostrożnie z etykietami
  23. Wyprawka przedszkolaka od strony psychologicznej

Zapisy na szkolenie

Jeśli Twoje dziecko idzie po raz pierwszy do przedszkola i w związku z tym czujesz mnóstwo obaw, to nie czekaj. Zapisz się na szkolenie już dziś. Dla rodziców, którzy są zaangażowani w opiekę nad dziećmi planujemy 55% zniżki na zakup szkolenia.

Po lewej stronie, na dole strony widzisz czerwony przycisk komunikatora. Napisz do nas dlaczego adaptacja do przedszkola jest ważna, a dostaniesz kupon zniżkowy.

Zapraszamy na szkolenie.

Już uruchomiliśmy pierwsze szkolenie dla rodziców dotyczące adaptacji do przedszkola.